Mitä antaa joululahjaksi asiakkaalle, jolla on jo kaikkea?

Asiakkaalle, jolla tuntuu jo olevan kaikkea, sopii parhaiten lahja, joka tarjoaa kokemuksen pelkän esineen sijaan. Koottava suomalainen puukoriste antaa lahjansaajalle hetken käsillä tekemiseen ja jää koristamaan kotia vuodesta toiseen. Alla käymme läpi, mitä kannattaa ottaa huomioon, kun etsit yrityslahjaa vaativalle tai vaikealle lahjoitettavalle – olipa kyseessä asiakas, kumppani tai koko henkilöstö.

Miksi perinteiset yritysjoululahjat tuntuvat niin hankalilta valita?

Perinteiset yritysjoululahjat tuntuvat hankalilta, koska ne helposti toistavat itseään: viinipullot, suklaarasiat ja kynttilät ovat tuttuja, mutta harvoin mieleenpainuvia. Kun asiakas tai liikekumppani on kokenut ammattilainen, jolla on jo kaikki tarvitsemansa, lahjan löytäminen vaatii enemmän harkintaa kuin pelkkä hintavuus tai tuttu valinta. HR-ammattilainen tai yritysjohtaja, joka hankkii lahjoja kymmenille tai sadoille ihmisille, tarvitsee ratkaisun, joka toimii laajassa mittakaavassa ja on helppo lähettää.

Haaste on usein siinä, että yrityslahjan pitää toimia monelle eri ihmiselle yhtä aikaa. Sen tulisi olla neutraali mutta silti persoonallinen, arvokas mutta ei ylitsepursuava, käytännöllinen mutta muistettava. Tämä yhdistelmä on vaikea löytää silloin, kun lähtökohtana on vain ”jotain kaunista”. Lisäksi suuremmissa hankinnoissa logistiikka, varastointi ja toimitusvarmuus nousevat keskeisiksi tekijöiksi.

Toinen syy on lahjaan liittyvä epävarmuus: mitä jos lahja ei sovi vastaanottajan makuun, vie liikaa tilaa tai päätyy heti varastoon? Tämä epäilys ohjaa helposti valitsemaan jotain yleistä ja turvallista, mikä puolestaan johtaa juuri siihen ongelmaan, josta alettiin. Kierteen voi katkaista miettimällä lahjan merkitystä esineen sijaan – ja valitsemalla tuotteen, joka on suunniteltu nimenomaan helposti lähetettäväksi ja varastoitavaksi.

Millainen lahja sopii asiakkaalle, jolla on jo kaikkea?

Asiakkaalle, jolla on jo kaikkea, sopii lahja, joka tarjoaa kokemuksen, ei vain omistamisen. Joululahja liikekumppanille tai pitkäaikaiselle asiakkaalle toimii parhaiten silloin, kun se on ajaton, laadukas ja hieman erilainen kuin tavallinen. Koottava puukoriste on tästä hyvä esimerkki: se ei kilpaile hyllyn täynnä olevan tavaran kanssa, vaan tuo mukanaan tekemisen hetken. Kestävä yrityslahja, joka kunnioittaa sekä saajan aikaa että ympäristöä, viestii arvoista, joita yhä useampi yritys haluaa edustaa.

Lovin tuotteet, kuten koottavat kuuset, kukat, lunnihahmot tai mäyräkoirat, valmistetaan FSC-sertifioidusta suomalaisesta koivuvanerista Oulun Jäälissä. Patentoitu Lovi-liitos mahdollistaa sen, että tuote toimitetaan helposti lähetettävänä litteänä pakettina, jonka vastaanottaja kokoaa itse. Litteä pakkaus on etu myös yrityksille, jotka tilaavat tuotteita suuremmissa erissä: varastointi on vaivatonta ja toimitukset sujuvat tehokkaasti. Tämä kokoamisen hetki on osa lahjaa, ei vain välivaihe.

Ajaton muotoilu tarkoittaa myös sitä, että lahja ei vanhene nopeasti. Lovi-koristeet sopivat sekä moderniin että perinteisempään kotiin, ja niissä on Design from Finland- sekä Avainlippu-merkinnät, jotka kertovat kotimaisesta suunnittelusta ja valmistuksesta. Lahja, jonka voi nähdä kotonaan vuosi toisensa jälkeen, jää mieleen paremmin kuin kulutushyödyke – ja kertoo antajastaan pitkään.

Miksi käsillä koottava lahja on erityinen kokemus?

Käsillä koottava lahja on erityinen, koska se kutsuu lahjansaajan pysähtymään ja tekemään jotain konkreettista omilla käsillään. Kokoaminen on rauhallinen, keskittymistä vaativa hetki, joka eroaa arjen digitaalisesta vilinästä. Tämä tekemisen kokemus on osa lahjaa yhtä lailla kuin valmis koriste – ja se tekee suomalaisesta yrityslahjasta todella mieleenpainuvan.

Lovin tuotteissa rakenne on suunniteltu niin, että kokoaminen onnistuu ilman työkaluja pelkkien kuvallisten ohjeiden avulla. Osat loksahtavat paikoilleen patentoitua Lovi-liitosta käyttäen, ja lopputulos on kolmiulotteinen puukoriste, joka kestää käyttöä. Prosessi itsessään on miellyttävä, ja monelle se on juuri se hetki, jolloin joulu alkaa tuntua todelliselta.

Käsillä tekeminen on myös tapa antaa lahjansaajalle jotain, mitä ei voi ostaa valmiina: oman tekemisen tuottaman tyytyväisyyden. Vaikea lahjoitettava, joka on tottunut saamaan kaiken valmiina, saattaa yllättyä siitä, kuinka paljon pienikin kokoamisprojekti antaa. Ja jos lahjansaaja mieluummin haluaa valmiin koristeen, tuotteet voi koota etukäteen ja pakata tyynypakkaukseen ennen antamista. Tämä joustavuus tekee tuotteesta toimivan valinnan niin henkilökohtaiseen lahjantantoon kuin suuriin yritystilauksiin.

Mitä kannattaa huomioida ekologisessa yrityslahjassa?

Ekologisessa yrityslahjassa kannattaa kiinnittää huomiota materiaaleihin, valmistuspaikkaan ja pakkauksen järkevyyteen. Lahja, joka on valmistettu lähellä, tunnetuista raaka-aineista ja muovittomassa pakkauksessa, kertoo arvoista ilman, että niistä tarvitsee erikseen puhua. Yrityksille, jotka haluavat osoittaa vastuullisuuttaan sidosryhmilleen, nämä ovat konkreettisia valintoja, jotka näkyvät tuotteessa.

Lovin tuotteet valmistetaan FSC-sertifioidusta koivuvanerista, joka on peräisin sekametsistä. Tuotanto tapahtuu Oulun Jäälissä, Pohjois-Suomessa, jolloin raaka-aineen ja valmistuksen välinen matka on lyhyt. Pakkaukset ovat muovittomia ja litteitä, mikä tarkoittaa pienempää tilantarvetta kuljetuksessa – etu erityisesti silloin, kun tilauksia tehdään suuremmissa erissä tai tuotteita varastoidaan ennen joulun sesonkia. Nämä ovat valintoja, jotka syntyvät tavasta toimia, eivät markkinointilupauksista.

Myös lahjan pitkäikäisyys on osa ekologista ajattelua. Suomalainen joululahja, joka kestää vuosikymmeniä ja pysyy kauniina, on parempi valinta kuin jokin, joka päätyy kierrätykseen jo ensimmäisen joulun jälkeen. Lovi tukee toiminnallaan myös kotimaisten metsien suojelua Luonnonperintösäätiön kautta, mikä on konkreettinen osoitus arvoista käytännössä – ja viesti, jonka yritys voi ylpeänä välittää eteenpäin lahjansaajalleen.

Lovi: suomalaisia puukoristeita Oulun Jäälissä

Olemme suomalainen sisustusyritys, jonka tuotteet suunnitellaan ja valmistetaan omassa tehtaassamme Oulun Jäälissä, Pohjois-Suomessa. Yrityksen on perustanut teollinen muotoilija Anne Paso vuonna 2006, ja pohjoisen luonto näkyy tuotteidemme muotokielessä. Palvelemme niin yksityisasiakkaita kuin yrityksiä, jotka etsivät laadukkaita ja kestäviä yrityslahjoja – myös suuremmissa tilauserissä.

Tuotteemme valmistetaan FSC-sertifioidusta kotimaisesta koivuvanerista, ja ne kootaan ilman työkaluja patentoitua Lovi-liitosta käyttäen. Valikoimaamme kuuluu muun muassa:

  • Koottavat kuuset eri kokoluokissa
  • Sisustuskukat seinälle ja pöydälle
  • Lunnihahmot ja mäyräkoirahahmot
  • Tähdet, pallot, enkeli- ja tonttukoristeet

Kaikki pakkauksemme ovat muovittomia ja helposti lähetettäviä litteitä paketteja, joten tuotteet sopivat erinomaisesti myös suoraan vastaanottajalle lähetettäviksi yrityslahjiksi – olivatpa vastaanottajat asiakkaita, kumppaneita tai henkilöstöä. Litteä pakkaus helpottaa myös varastointia, mikä on käytännön etu sekä yrityksille että jälleenmyyjille, jotka täydentävät varastojaan joulun sesonkia varten. Tuotteissamme on Design from Finland- ja Avainlippu-merkinnät. Tuemme toiminnallamme kotimaisten metsien suojelua Luonnonperintösäätiön kautta.

Tutustu valikoimaamme ja löydä sopiva joululahja Lovi shopista.

Teksti on tuotettu tekoälyn avulla.